تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

گوهرهایی از فضا (ترجمه)

  به علت حذف مطالب سال 93، این مطالب به مرور دوباره آپلود خواهند شد.

  تقدیم به دوست عزیزم مهندس امین کامیاب

  تعداد اندکی مواد گوهرین، قطعاتی از اشیاء فرازمینی یا محصولی از برخورد آنها می باشند.

  آیا گوهرها واقعاً می توانند از فضا آمده باشند؟

  در طول تاریخ سنگ هایی که از آسمان می افتند هم انسان ها را ترسانده و هم مجذوب نموده اند. آنها فوراً کنجکاوی را بر انگیخته و اهمیتی علمی در خود دارند. چون آنها از موادی بسیار نادر ساخته شده اند توجه دانشمندان، مجموعه داران و افراد کنجکاو را به خود جلب می نماید. 

  مولداویت (که بوتِیل (Bouteille) نیز نامیده می شود) ماده ای شیشه ای است، معمولاً به رنگ سبز الیوینی که تصور می گردد طی برخورد سیارکی در حدود 15 میلیون سال قبل در اروپای باستان شکل گرفته است. سرعت جسم اصابت کننده به حدی زیاد بود که سنگ هدف را ذوب و آنرا در یک میدان بارش (strewn field) که شامل قسمت هایی از جمهوری چک، اتریش و آلمان امروزی است، پراکنده نمود. اغلب این مواد مذاب پراکنده شده، در هوا جامد گردیده و در جمهوری چک به زمین افتادند. امروزه این مواد در رسوبات میوسن میانی تا بالایی به شکل ذرات قطره سان شیشه ای سبزرنگ با اندازه هایی به قطر چندسانتیمتر یا کوچکتر یافت می گردد. شخانه شناسان چنین موادی را "برخوردسنگ ها" (impactites) نام نهاده اند.

  مولداویت با کیفیت گوهرین اغلب به شکل کوژتراش یا پَخ تراش برش خورده و به عنوان یک گوهر بدیع به فروش می رسد. اندازه سنگ پَخ تراشی که در تصویر فوق دیده می شود 13 در 11 میلیمتر و وزن آن 6 قیراط می باشد. قطعات سنگ برش نخورده عالی با شکل ها و رنگ هایی جذاب، اغلب سیم پیچ می شوند یا اینکه سوراخ شده و به عنوان آویزه یا گوشواره مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از نمونه های برش نخورده بوسیله مجوعه داران شخانه یا کانی ابتیاع می گردند. با توجه به سختی مولداویت که تقریباً برابر با شیشه (5.5) است، این ماده ماده ای شکننده بوده در بکارگیری آن باید احتیاط نمود. بزرگترین بازار مولداویت های گوهرین و نمونه های برش نخورده در پزشکی جانشین و مکمل می باشد. تائیدیه ای علمی در خصوص موثر بودن این درمان ها موجود نمی باشد.

  بسیاری شخانه ها و برخوردسنگ ها (impactites) به اندازه کافی کوچک و جالب توجه اند که می توان آنها را به همان شکلی که از آسمان افتاده اند به عنوان گوهر مورد استفاده قرار داد. شخانه های آهنی، آلیاژهایی از آهن و نیکل هستند که می توانند به صورت گوهرهایی زیبا برش خورده، صیقل کاری شوند یا اینکه به شکل قطعات فلزی جواهرات به نمایش گزارده شوند. پالازیتها، شخانه های سنگی- آهنی حاوی بلورهای پریدوت رنگی (الیوین) هستند و می توانند برش خورده به شکل گوهر درآیند. برخوردسنگ ها، اغلب شیشه هایی رنگین هستند که می توانند به صورت پَخ تراش، کوژتراش برش خورده یا اینکه به شکل تندیس های کوچکی حکاکی شوند.

  لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 15 خرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160650
 • بازدید امروز :22640
 • بازدید داخلی :889
 • کاربران حاضر :53
 • رباتهای جستجوگر:420
 • همه حاضرین :473

تگ های برتر